itsl_SI_Traef16

De fleste af os voksne ved godt, hvad symbolet for “gem” betyder i de fleste it-programmer, nemlig en diskette. Det gør vores elever ikke. Børn i dag vokser op med intuitive it-programmer (apps på telefoner og tablets), men de forstår ikke de grundlæggende elementer i basale programmer.

Disketten er altså både et symbol på, at it udvikler sig meget hurtigt, og den teknologi, vi kender og bruger i dag, er højest sandsynligt ikke i nærheden af at ligne den teknologi, som eleverne skal bruge, når de står på et arbejdsmarked. Men samtidig er det også et tegn på, at eleverne ikke bliver teknologisk dannet i deres fritid – skolen har en særlig opgave i at få alle med i den basale forståelse af teknologi/it.

Oplægget vil tage udgangspunkt i en rejse igennem Bob Bohlbros egne erfaringer – gode og dårlige – med at bruge it i undervisningen fra 90’ernes folkeskole, til nutidens “digitale” folkeskole og hans refleksioner over disse samt et par pointer mod fremtidens skole og undervisning.

Oplægsholder: Bob Bohlbro