itsl_SI_Traef16

Udstilleroplæg ved Alinea

Elever har forskellige behov, forskellig baggrunde, motiveres af forskellige opgavetyper og lærer derfor også på mange forskellige måder.

Med baggrund i den nyeste teknologiske udvikling kan vi som undervisere i dag få et langt bedre indblik i, hvordan vores elever lærer bedst og målrette vores undervisning efter det.

Eva-Maria Olbers, der arbejder med strategi og udvikling for Knewton, vil i dette oplæg forklare styrkerne og mulighederne ved den adaptive teknologi, og hvordan teknologien kan være med til at styrke såvel lærere som lederes udgangspunkt for at skabe rum for effektiv undervisning. Med baggrund i specifik data om den enkelte elevs performance kan undervisningen målrettes den enkelte og klassens behov.

Med det afsæt vil Eva-Maria sammen med redaktør fra Alinea Kristoffer Søgaard fortælle om partnerskabet mellem de to firmaer. I samarbejde introducerer de adaptiv læring i Danmark i form af det nyligt lancerede produkt CampMat. Et læremiddel til matematiktræning i indskolingen, der via spilelementer tilbyder et motiverende træningsunivers.

Oplægsholdere: Eva-Marie Olbers og Kristoffer Søgaard