Program 2018

Mandag den 12. november 2018

09:00-10:00
Ankomst, registrering & morgenkaffe

10.00-10.05
Velkommen!
Per Thorbøll

10.05-11:00
Nyt i SkoleIntra
Per Thorbøll & Ole Windeløv

11.00-11.20
Pause: Kaffe & frugt 

11.20-12.00
SkoleIntra & Aula – Hvordan kommer SkoleIntra til at virke sammen med Aula?
Per Thorbøll, Jacob Ørstrup Christensen & Christina Søndergaard

11.20-12.00
Fri- og privatskoler – hvad kan vi gøre for jer?
Ole Windeløv, Carsten Wiborg & Philip Elberling

11.20-12.00
Når skolesekretæren bliver administrator
Charlotte Veng

11.20-12.00
Hvordan får vi alle i mål?
MV-Nordic

12.00-13.00
Frokost

13.00-13.40
Hvorfor digitaliserer vi, og hvad er problemet egentlig?
Jesper Balslev

13.40-14.00
Pause: Kaffe & frugt 

14.00-14.40
SkoleIntra – Én samlet løsning
Henriette Mai Rahbek & Janni Lynge Paysen

14.00-14.40
Tips & Tricks
Dennis Schmock og Charlotte Veng

14.00-14.40
Oplæg: Kreative lege med matematiske færdigheder og begreber
Rikke Falkenberg Kofoed

14.00-14.40
Kan man få jord under neglene i en portal 
Alinea

14.40-15.00
Pause: Kaffe & kage 

15.00-16.00
Teknologiforståelse i skolen, hvad stiller vi op?
Lis Zacho, 
Coding Pirates Frederiksberg

15.00-16.00
”Brand” din skole
Jonas Rasmussen & Louise Tandrup Andersen, 
Uglegårdsskolen, Solrød

15.00-16.00
Workshop: Kreative lege med tal og begreber – fortsættelse
Rikke Falkenberg Kofoed

15.00-17.00
Spotkursus: Administratoropgaver – øvede administratorer
Dennis Schmock og Charlotte Veng

15.00-17.00
Spotkursus: Værktøjer til differentieret undervisning
Henriette Mai Rahbek

16.00-16.05
Pause

16:05-17.35
Digital Modenhed
Jacob Brøndum Pedersen
, Center for Digital Dannelse

19.00-22.00
Aftensarrangement med middag og underholdning

Tirsdag den 13. november 2018

8.30-9.00
Morgenmad 

09.00-10.30
Hjernesmart Læring
Anette Prehn, Foredragsholder og forfatter

10.30-11.00
Pause: Kaffe & frugt 

11.00-12.00
Højtbegavede børn i skolen
Rikke Christensen

11.00-12.00
Dialog med udviklerne
Jakob Ørstrup Christensen, Isabella Frank & Ole Windeløv

11.00-12.00
Kunsten at hyrde katte
Niels Valeur Uld

11.00-12.00
Registrering af fravær på 30 sekunder
Netprotokollen

12.00-13.00
Frokost 

13.00-13.40
Skoletubes teknologiske affordance
Uffe Lyngdal

13.00-13.40
Next Level Gamification
Tore Neergaard Kjellow

13.00-13.40
Har du styr på din GDPR – et servicetjek!
Ole Windeløv

13.00-13.40
Ale kan blive skarbe fårmidlere!
Wizkids

14.00-15.15
Gå endnu gladere hjem fra træffet, end da du kom!
Freddy Meyer, Underviser, foredragsholder og coach

15.15-15.30
Afslutning
Per Thorbøll & Angélique Espensen